
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Reel |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 1.9 V |
| Min Input Voltage | 4.2 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 37 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Accuracy | 4 % |
| Max Output Current | 100 mA |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1.2 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 37 V |
| Reference Voltage | 1.3 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 4 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
Stock: 2626
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13162
Ext.Price$0.13162
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13162 | $0.13162 |
| 10 | $0.11622 | $1.16220 |
| 50 | $0.10262 | $5.13100 |
| 100 | $0.08946 | $8.94600 |
| 500 | $0.07799 | $38.99500 |
| 1000 | $0.07357 | $73.57000 |
| 3000 | $0.06940 | $208.20000 |
| 5000 | $0.06546 | $327.30000 |
